Publisert: 14. februar 2025 | Sist endret: 14. februar 2025 | Forfatter: Isak Edin
Turdag på Krabbe, hva, hvor og hvorfor?
Krabbe er det første stopp for de fleste barn som begynner i Skårungen. På Krabbe er vi ute hver dag, og på tirsdager er vi på tur i nærområdet. Her finnes det mange forskjellige aktiviteter å gjøre og plasser å besøke. En av de mest spennende plassene er Spøki.
"Spøki" er en skulptur for oss voksne, men for barna er det et spennende og mystisk vesen som bor nede på Storenes. Om sommeren er han som gjemt under bladene til trærne, men på høsten og vinteren titter hans hvite kropp og røde munn med tenner på tørk frem mellom greinene.
På Krabbe er vi opptatt av å gi gode naturopplevelser for barna. Gode naturopplevelser starter med små opphold ute, i nesten alle typer vær. Vi sørger for at barna er komfortable og at de trives på tur. På sommeren så pleier vi å spise niste på tur, men på vinteren er dette litt vanskeligere.
Med så mye opphold ute i naturen så må vi også lære oss navn på ulike dyrearter og planter. De ansatte på Krabbe har lang erfaring med å ferdes ute i naturen og er meget kunnskapsrike. Mange av barna lærer seg også navn på ulike dyrearter her på Krabbe.
I Rammeplanen for barnehager står det at "Barna skal få naturopplevelser og bli kjent med naturens mangfold, og
barnehagen skal bidra til at barna opplever tilhørighet til naturen." (Kunnskapsdepartementet, 2017, s.38).
Vi har tro på at jo mer barn er ute, jo mer robuste blir de i hverdagen, og ikke minst jo mer respekt får vi for naturen.